Jaký je váš názor na transfer moruly?

Dobrý den,

vím, že ve vašem centru zavádíte poize 5denní embrya ve stádiu blastocysty. Ale zaujalo mě, jak se názory na tuto věc různí napříč různými centry i odborníky.
Velice mě zaujal tento názor gynekoložky, který jsem dohledal. Mohu vás poprosit o vyjádření k jejímu stanovisku? Velice by mě to zajímalo. Moc děkuji za případnou odpověď.


Morula má víc času, do dělohy vejde normálně morula, ne blastocysta

A morula se zanořuje, hledá cévu a ještě se mění do blastocysty, což je cca ten den

Takže má den až dva na vše navíc. Blastocysta, pokud okamžitě nenaleptá cévu a nezačne produkce hcg, tak odumře. Neumí se už vyživovat z děložní tekutiny

Ale to neznamená, že vše na 100% klapne. Dřív se zaváděla 8b embrya a rozdíl v celkové úspěšnosti jsou snad 3%..dr.sami neví, jestli to vyjde, nemůžou to vědět, to ví jen příroda…Prostě do dělohy přirozene vstupuje morula, ponechávání embrya na misce déle je jen byznys. Dřív se to dělalo jen kvůli odběru buněk na vyšetření a pak se to rozšířilo…za peníze. Ono když je třeba 30 embryí, proč ne…něco zůstane. když je jich třeba 5,nemá smysl riskovat úmrtí většiny. Prodloužená kultivace zabije až 60% embryí a nikdo neví, zda by ta slabá neměla v děloze šanci.


Děkuji,

Marek

Dobrý den, pane Marku,

můžete se zeptat této paní gynekoložky, jakou mají úspěšnost transferů. U nás transferujeme embrya ve stádiu blastocysty více než 15 let a úspěšnost je velmi vysoká – více zde https://www.sanatoriumhelios.cz/nase-uspesnost/

Už jen 3% rozdíl v úspěšnosti 3 a 5 denních embryí je biologický nesmysl, ale věřím tomu, že jsou laboratoře, kde jim to takto vychází. Umět kultivovat kvalitní blastocysty totiž není jednoduché a než by centrum nechávalo „umírat“ embrya, protože je neumí kultivovat, tak razí teorie o tom, jak je nejlepší vkládat embrya co nejdříve. „Ono je embryu v děloze lépe než v inkubátoru“…to slýcháváme často. Ale záleží, jaké máte inkubátory, jak embryologové pracují a jaké mají výsledky. Do buněčného stádia (3. den) totiž doroste skoro každé embryo, teprve poté se zapojuje samotný embryonální genom a embryo začíná fungovat na základě vlastní genetiky. A spousta chyb se projevuje právě v tuto dobu – špatně založená embrya nepřekonají stádium několika buněk (ale mohou i zkompaktovat a dojít do stádia moruly), a proto je kultivace do blastocysty jedním ze základních postupů, který ukazuje správný vývoj embrya a na základě takové kultivace můžeme rozlišit, zda má embryo šanci na těhotenství nebo ne. Jde o přirozenou selekci, stejně by to probíhalo v děloze.

Myslím, že by si měla paní doktorka přečíst něco o biologii vývoje embrya a také se pídit po tom, jaké jsou dnes technické možnosti v IVF laboratoři. Ale je bohužel pravdou, že řada laboratoří má stále stejné inkubátory a postupy jako před 20 lety…

S pozdravem

prim. MUDr. Pavel Texl

vedoucí lékař a ředitel sanatoria

RNDr. Kateřina Wagnerová

RNDr. Kateřina Wagnerová

vedoucí laboratoře IVF

Přejít nahoru