Vyberte stránku


DISKUZE

Dobrý den, Chodíme do konkurenčního centra. Je mi 36 let a manželovi 45 let. Manžel má špatné spermio. Na radu paní doktorky jsme nechali sperma zamrazit, kdyby se to do budoucna ještě zhoršilo. První IVF cyklus v březnu 2016, 12 vajíček, 9 vhodných k oplodnění, oplodněno 5, po PK 3 embrya, po PGS 1 embryo. V dubnu úspěšný KET, v 17tt UPT kvůli VVV. Druhý Ivf cyklus říjen, 12 vajíček, 11 vhodných k oplodnění, oplodněno 0. V den odběru vajíček nám bylo sděleno, že ve vzorku nejsou žádné pohyblivé spermie a že zamrazeny vzorek taky není dobrý, že už při mražení, nebyly žádné pohyblivé spermie. Byl nám nabídnut dárce, kterého jsme v danou chvíli odmítli, museli jsme se rozhodnout během půl hodiny.. Říkali, že tedy použijí kombinaci manzelovych čerstvých a mražených spermií. Moje otázka zní, jestli centrum v tomto případě postupovalo správně.. Proč jsme platili mražení spermií, když už v době mražení bylo nepoužitelné? Proč nám to nikdo neřekl? Měl být udělán další spermiogram před 2 IVF, když od prvního uběhlo více než půl roku? Nevím, co si o tom mám myslet. Děkuji předem za odpověď

Martina

Dobrý večer, paní Martino,

máte pravdu, že to by se stát nemělo, ale proč taková situace nastala a jestli by se jí dalo předejít, se musíte ptát v centru, kde jste IVF podstoupili. Těžko se vyjadřovat k tomu, jak postupují jinde.

U nás máme před zahájením cyklu a při stimulaci nastaveno několik kontrolních mechanismů, kdy si i spolu s pacienty ujasňujeme např. jak budeme vajíčka oplodňovat a v případě rizika, že nebudou spermie v den odběru vajíček aktuálně k dispozici, pak máme naplánovanou jinou variantu (ve Vašem případě by to mohlo být TESE, dárce, mražení vajíček). Samozřejmě rozhodovat se na místě během krátké doby o použití dárce je nešťastné a rozumím tomu, že jste se rozhodli, jak jste se rozhodli. Použití spermií dárce by mělo být až tou poslední možností, vždy je prioritou oplození vajíček spermiemi partnera. Otázkou je, zda byly spermie pouze nepohyblivé nebo neživé.

Pokud by se provedl kontrolní spermiogram (dalo se to udělat i v momentě, kdy se mrazilo) a spermie byly nepohyblivé, pak je možné provedení vyšetření na vitalitu spermií, které zjistí podíl živých spermií. Pokud by se našly živé spermie, pak je možné se pokusit spermie před oplozováním “rozhýbat”.

Bohužel v postupech center jsou velké rozdíly a není to jen o provedení stimulace, kultivace a transferu, ale jak je vidno i v postupu přípravy na IVF.

Budete-li mít další otázky, ráda Vám je zodpovím.

Hezký večer

RNDr. Kateřina Wagnerová vedoucí Laboratoře IVF