Dobrý den,

při mém 1. IVF mi byla 18. DC zavedena 5-ti denní blastocysta.
12.den po ET jsem měla z krve hodnotu hCG 21, 22.den byla 352 a 27.den hCG 855.
Při ultrazvuku (27.den po ET) nebyl vidět gestační váček, ale doktorka mi řekla, že na mimoděložní těhotenství to nevypadá, že se bude jednat o neprosperující těhotenství.
Po zjištění výsledků hCG (tedy 855) mi ale řekla, že riziko mimoděložního tehotenství je, protože při této hodnotě by určitě už něco viděla na ultrazvuku.
Na další UZ už mě ale neobjednala a za 6 dní mi naplánovala revizi dělohy, s tím, že pokud po výkonu hCG neklesne, potvrdilo by se mimoděložní těhotenství a šla bych na další zákrok. 
Chci se zeptat, jestli je toto normální postup a jestli při hodnotě hCG 855 by už opravdu něco viděla na UZ? Myslela jsem, že až od hodnoty hCG 1000, proto mě zarazila, že už mne nepozvala na další ultrazvuk, když zatím hodnota hCG stále roste. 
Omlouvám se, pokud sem dotaz nepatří, ale nevím, s kým se poradit, zda je to běžný postup a mám strach, že nakonec půjde o mimoděložní těhotenství, ale budu muset i tak postoupit revizi dělohy. 
Předem děkuji. 

Anna

Dobrý den,

paní Anno, máte pravdu, většinou se gestační váček objeví při hodnotě hCG kolem 1000 j. Při tak žádané graviditě po transferu bych do revize příliš nespěchal. Není důvod, proč nepočkat a neudělat ještě jednou kontrolní odběr krve a UTZ. Pokud by hodnoty hCG překračovaly hodnotu 1000 a přesto by nebylo nic vidět, pak je možné volit laparoskopii k vyloučení GEU nebo zmiňovanou revizi. 

S pozdravem 

Sanatorium Helios CZ

prim. MUDr. Pavel Texl

vedoucí lékař a ředitel sanatoria

Scroll to Top