Vyberte stránku


DISKUZE

Dobrý den pane doktore, moc Vás prosím o odpověď na mou otázku. Moje kamarádka prodělala 3 potraty, než jí našli poruchu srážlivosti krve a až poté s léky byla schopna donosit dítě. Já jsem teď absolvovala své první IVF, které bohužel skončilo biochemickým těhotenstvím (transfer jedné 5ti denní blastocysty) a chci se zeptat, jestli se vyšetření na srážlivost provádí v rámci krevního obrazu a předoperačního vyšetření před punkcí. IVF jsme podstoupili z důvodu neplodnosti manžela, já jsem absolvovala vyšetření hormonů, štítné žlázy, test na chlamydie, celiakii a jaterní testy, vše v pořádku. Teď mě ale trápí, zda nemůže být i u mě problém se srážlivostí krve. Doporučil byste mi podstoupit vyšetření před dalším KET? Případně jaké? Děkuji za Váš čas.

Hana

Dobrý den, paní Hano,

ano, hematologické odběry by měly být součástí vstupního vyšetření během první návštěvy centra asistované reprodukce.

U nás vyšetřujeme krevní obraz, koagulace a trombofilní rizika pomocí srovnání protilátek proti kardiolipinu, annexinu a beta2glykoproteinu. Je-li vyšetření pozitivní, pak je indikováno vyšetření hematologem a genetikem a jsou provedeny odběry na nejčastější trombofilní mutace. Profylaxi trombembolické nemoci pak řídí hematolog.

Dále doporučujeme navíc vyšetření reprodukční imunologie, buněčné imunity, vyloučení endometriózy, toxopazmozy, diabetu, akutních zánětů a u obou partnerů současně karyotyp a genetické poradenství.

S pozdravem a přáním hezkého dne

MUDr. Jakub Texl