Dobrý den,

jsem po druhém neúspěšném IVF s darovanými vajíčky. Transferovány byly kvalitní blastocysty. Užívala jsem estrofem na zvýšení sliznice (1x1x1) a po transferu navíc Agolutin. Dle vyšetření na imunologii jsem v pořádku, stejně tak dle vyšetření na hysteroskopii. Existují nějaká další vyšetření, na základě kterých může být zjištěna příčina neuhnízdění embrya? Lze podpořit uhnízdění embrya léky tlumícími imunitu (např. Prednison) nebo je to v našem případě, kdy jsou výsledky z imunologie v pořádku, zbytečné?

Děkuji za odpověď.

Adéla

Dobrý den, paní Adélo,
jestli to chápu dobře, tak Vám gestageny (Agolutin) dávali až po transferu? Užívání gestagenů musí předcházet před KET takový počet dní, v jakém stadiu je embryo. Tedy v případě blastocysty je to 5 dní. Po transferu se s gestageny pokračuje ve zvýšené dávce. Navíc injekční Agolutin je velmi „nepohodlný“ k aplikaci a v podstatě se v cyklech IVF nepoužívá. Mnohem lepší jsou vaginální globule (Utrogestan) nebo tablety (Duphaston). Pokud je sliznice v přirozeném cyklu dostatečně vysoká (6mm a více), pak jsou estrogeny (Estrofem) zbytečné. Kortikoidy (Prednison) jsou v případě normálních výsledků z imunologie naprosto nevhodné.

Problém může být na straně spermií – doporučuji doplnit test integrity DNA spermií (pokud nemáte) a dále pro jistotu i PGS (i když se jedná o vajíčka dárkyně).

Na druhou stranu 2 transfery nevyšetřených dárcovských embryí zase neznamenají, že musí být někde „problém“. V dobrých centrech je úspěšnost takových transferů 50-70%.

Držím palce!

S pozdravem

MUDr. Jakub Texl

Scroll to Top