Dobrý den,

měla bych dotaz ke kondylomatům. Už na začátku těhotenství jsem si všimla, že se mi na vnější části genitálií vytvořily 3 malé bradavice. Svému gynekologovi jsem to oznámila ještě než jsem otěhotněla. Teď jsem si našla další 2 a celkem jich je už asi 5. Byla jsem u kožního lékaře a ten mi 2 vyřezal a poslal na někam do laboratoře, výsledek bude až za měsíc.

Jde mi o to, zda by v případe HPV můj gynekolog tento virus v mém těle zjistil? Když pravidelně chodím na preventivní prohlídky. Nebo teď v těhotenství? Jsem 23tt. Mám obavu, zda se mi již nerozšířily i vevnitř na čípek, či v děloze a nemělo to vliv na miminko. Dočetla jsem se, že v případě hpv není možný přirozený porod, aby se nepřeneslo hpv na miminko.. Doktor mi k tomu nic neřekl. Prenatální vyšetření v 1. i 2.trimestru bylo v pořádku.

Jsem těhotná díky vaší klinice, za což Vám moc děkuji.

Eva

Dobrý den, paní Evo,

HPV bradavice neboli kondylomata, způsobují tzv. low risk lidské papilomaviry. Jejich přenos je relativně snadný – pohlavní styk, blízký kontakt, sauna, bazén, wellness… nákaza mohla proběhnout již dříve v minulosti a v těhotenství, vlivem přirozeně snížené imunity, se bradavice objeví / zhorší. 

Na zevním genitálu v těhotenství se dají řešit aplikací mastí s Podofylinem nebo leptadly (některá jen pro použití v ordinaci lékaře). Pokud byla již některá odstraněna a bude histol. vzorek, budete mít potvrzení zda se opravdu jedná o HPV bradavice. 

Porod je možný vaginálně (pokud velká kondylomata netvoří porodní překážku), po porodu většinou spontánně regredují nebo je možné i chir. odstranění. Dále jako prevence je doporučeno očkování, to však je možné též až po porodu.  

S pozdravem a přáním hezkého dne

Scroll to Top