Vyberte stránku


DISKUZE

Dobrý den, v roce 2014 těhotenství ze 3.IVF, během celého těhotenství jsem si píchala clexane 0,4 (leiden.hetero), užívala 2mg medrol(zvýšené nk buňky) a godasal 100(apa syndrom). Těhotenství bez jiných problémů. V srpnu 2016 spontánní těhotenství, v říjnu vsak revize pro ZT – píchala jsem pouze clexane, ostatní léky nebyly dle cca 6mesicu staré imunologie třeba. Genetika plodu se neprováděla. Po 1.porevizni MS jsem opět otěhotněla a opět následovala revize – během těhotenství jsem píchala clexane, užívala medrol i godasal.Vzorek zaslán na genetiku, výsledek zatím není znám. Obo partneři mame genetiku ok. Jaký byste navrhoval po 3mesicni pauze další postup? Děkuji za odpověď.

 

 

Zdenka

Dobrý den, paní Zdenko,
pokud se daří otěhotnět, ale ne těhotenství donosit, pak bývá problém v 80% genetika vzniklého embrya. Tyto abnormality vznikají nahodile i u párů geneticky normálních, riziko stoupá s věkem (nepíšete kolik máte let). Zde může pomoci IVF s provedením preimplantačního genetického screeningu PGS.

https://www.sanatoriumhelios.cz/preimplantacni-geneticka-diagnostika-a-screening
https://www.sanatoriumhelios.cz/metody-pgd-pgs

Z dalších 20% je příčina hematologická – Leiden, ale tam máte nastavenou léčbu – předpokládám od hematologa. Dále dop. vyšetřit štítnou žlázu, infekce (toxoplasma, chlamydie), celiakii. Reprodukční imunitu zřejmě již máte vyšetřenou. U partnera doporučuji doplnit test fragmentace DNA spermií.

S pozdravem

 

MUDr. Jakub Texl