Autorkou textu je manželka pána, který pro vás popsal, jak prožíval její IVF. Dnes už je vše šťastně za nimi. Jejich miminko je na světě, je zdravé a v pořádku. Přečtěte si, jak o své léčbě psala a jak to všechno prožívala, když byla ve 2. trimestru těhotenství.

Každá žena, která otěhotní normálním způsobem, nikdy nemůže pochopit, čím musí projít žena, která podstupuje IVF. Já to na začátku taky nevěděla. No co, nejde nám to, půjdeme na umělé oplodnění, pojišťovna proplácí tři pokusy, to bude pohoda. 🙂 Hahaha, teď se té naivitě směji. Co bychom pro náš sen mít dítě neudělali, ale ty nervy… Mně nakonec vyšlo vše na jedničku, jsou však ženy, které toto musí podstoupit i 7x, než se jim zadaří. Před těmi se hluboce skláním.

Kdo má zájem, provedu ho mým prvním IVF…

Na začátku prosince 2013 jsme prvně zašli do centra asistované reprodukce (CAR) Sanatoria Helios. V té době jsme už věděli, že se mi netvoří folikuly a tudíž nemám vajíčka vhodná k oplodnění. Léčba Clostilbegytem u gynekologa nepomohla, a tak zbývalo CAR.  Na konzultaci nám vše vysvětlili, jaká vyšetření doporučují a kolik co bude stát. Co platí pojišťovna a co je nad rámec pojišťovny. V té době už jsem brala kyselinu listovou a vitamin E a přítel – dnes už manžel – začal zobat zinek.

První vyšetření jsem absolvovala začátkem ledna 2014, třetí den cyklu. Byl to hormonální profil a imunologické vyšetření, přítel absolvoval kompletní spermiogram i s vyšetřením fragmentace DNA spermií.

Za 14 dní jsme byli na konzultaci výsledků a dozvěděli se, že hormonální profil mám v normě a přítel má maličko horší spermiogram, ale není to zas tak špatné. Objednali mě tudíž v době ovulace na ultrazvuk, aby se zjistilo, zda se tvoří folikuly. Bylo jich tam pár malinkatých. Byl nám doporučen ještě test PCT – postkoitální test, který ukáže, jestli je možnost, se spermie přirozeně dostanou tam, kam mají. Vzali nám také odběry krve na genetiku a rovnou mi dali léky Provera a injekce Diphereline.

Stimulace

Užívala jsem Proveru, pak se přidaly injekce Diphereline a pak další injekce Merional, které jsem si píchala jednou denně do bříška. Takže už denně dvě injekce, ale to zatím nebylo to nejhorší

A teď začínaly ty nervy, zda budou mé vaječníky na léky reagovat. To čekání do prvního ultrazvuku bylo nekonečné. Na ultrazvuk jsem šla 3/3/2014 bylo tam cca 9 folikulů. Vzali mi krev a následně podle výsledků zvýšili dávku Merionalu. Další čekání na další ultrazvuk, zda dál folikuly rostou. Každý den čekání na výsledky je skutečně nekonečné a pořád se bojíte, zda vyjde dobře to a to… Přemýšlíte o všech možnostech, co dál, když to nevyjde a pořád spekulujete.

Další ultrazvuk byl za tři dny, vypadalo to na 8 folikulů, vzali mi zase krev a pak proběhla schůzka s embryoložkou, která nám vysvětlila, co a jak bude dál následovat. Dohodli jsme se na prodloužené kultivaci. To znamená, že oplodněná vajíčka nechají kultivovat mimo tělo 5-6 dní. A domluva byla na ICSI, což je laicky to, že vezmou spermii a píchnou jí přímo do vajíčka.

Další čekání do dalšího ultrazvuku. Ten byl za čtyři dny, vypadalo to na 11 folikulů. Dali mi injekci Pregnylu s sebou domů, vzali mi zase krev kvůli hodnotám a odpoledne jsem si zavolala, jak to dopadlo. Bylo mi řečeno, že si druhý den mám píchnout poslední injekce Dipherelinu a Merionalu a v devět večer, ať si píchnu Pregnyl a že za dva dny bude odběr vajíček.

Odběr vajíček

V den odběru ráno jsme se dostavili do Heliosu. Koordinátorka nám vysvětlila, co a jak bude následovat po odběru, poté šel přítel na odběr spermatu a já šla na příjem na zákrok. Dělá se to pod narkózou a já z ní měla šílený strach. Ubytovali mě v krásném pokoji, za chvíli přišla anestezioložka a vše mi vysvětlila. Hodinu jsem musela čekat, než půjdu na sál. Strachy jsem sotva dýchala :-). No a pak už to šlo rychle, pamatuji si, že mi dávali injekci na uspání a pak si jen vybavuji, jak jsem ležela v pokoji v posteli a psala SMS příteli, že to mám za sebou.

Dvě hodiny po zákroku si pro mě přišel a šli jsme za IVF koordinátorkou, která mi dala lék Utrogestan, který jsem si měla zavádět do pochvy až do těhotenského testu. Také nám řekla, že odebrali 14 vajíček a že si máme zavolat další den, kolik bylo zralých vajíček a kolik se nakonec oplodnilo. Takže zase šílené čekání, kolik jich nakonec zůstane… Ale 14 vajíček – paráda, znám spoustu holek, co měly třeba jen pět a míň.

Vývoj embryí

Druhý den jsem v 10 hodin volala na embryologii, jak to tedy dopadlo. Byla jsem šíleně nervózní. Věřte mi, když jste tak blízko svého vysněného snu, modlíte se za vše. Bylo nám řečeno, že vajíček bylo 13 a oplodněno bylo 10… Což byl výborný začátek. Pak nás čekala ta prodloužená kultivace.

Všeobecně se má za to, že do pátého dne kultivace vydrží cca 1/3 oplodněných vajíček, takže to bylo čekání a modlení za každý kus. Jak to vypadá dál, jsem si měla volat až za dva dny, tj. třetí den kultivace. Už den předem jsem byla nervózní. Volat jsem si měla až v deset hodin dopoledne. Ráno jsem vymýšlela jak se zabavit, aby to uteklo. Hurá, volám, takže tento den mají mít vajíčka 7 a více buněk a já mám 7 vajíček se sedmi a více buňkami a 3 vajíčka se šesti buňkami a fragmenty. Hm, tak 7 je dobré, i kdyby zbyla nakonec dvě embrya, tak je to super.

Výsledek kultivace

Další volání opět za dva dny, tj. pátý den kultivace. Nejkritičtější období pro embrya. Asi jen tak nepochopíte ty nervy, co když nepřežije ani jedno a já budu muset vše absolvovat znovu… Takže je pátý den kultivace a já jdu volat. Ani jsem nedýchala strachem. Výsledek? Pro znalce: 3x expandovaná blastocysta, 1x blastocysta, 1x časná blastocysta, pro laiky: 5 krásných embryí připravených pro transfer do dělohy :-). Další dvě embrya jsou horší a počkáme do šestého dne kultivace.

A nejkrásnější slova od embryoložky: „Můžete dnes v 10:30 hod přijet na embryotransfer?“

Embryotransfer
Ten skvělý pocit štěstí a toho jak to dopadlo, ani popsat neumím. Znamenalo to, že i kdyby se to nepovedlo, prostě příští měsíc rozmrazí další embryo a jen mi ho vloží do dělohy. Měli jsme tudíž v tuto chvíli 5 pokusů.
Doběhli jsme do Heliosu a šli jsme na konzultaci k embryoložce. Prý máme krásná embryjka a ještě čekáme do druhého dne na ty dvě, zda se vybarví… Poté mě odvedli na transfer. Vše jsem viděla na obrazovce ultrazvuku. Nejhezčí bylo, jak embryjko vklouzlo do dělohy, bylo to krásně vidět. Patnáct minut jsem si poležela, dostala obrázky jak zamražených embryjek, tak to embryjko co mi transferovali a šla jsem domů plná dojmů a přesvědčení, že se to prostě povedlo a hotovo :-).

Druhý den jsem si volala kvůli dvěma zbylým embryjkům a jaké to překvapení, obě se probrala a máme další dvě krásná embryjka k zamražení.

Čekání na těhotenský test
A teď nastalo to nejhorší čekání z celého průběhu IVF. Desátý den po transferu jsem si měla udělat těhotenský test. Už třetí den jsem byla jak na trní a nechápala, proč to tak pomalu utíká. Ve skrytu duše jsem upřímně věřila, že se to prostě povedlo, i když červík pochybností tam někde uvnitř hodně hlodal.

Šestý den po ET jsem si nakonec test udělala, nevydržela jsem déle čekat, i kdyby byl test sněhobílý. A světe div se, já tam prostě tu druhou slaboulinkou čárku viděla. Ten pocit se popsat nedá. Po tolika letech čekání, doufání a zoufání tu byly dvě čárky. Testovala jsem jak divá ještě několik dní a radovala se ze sílící čárky.

Momentálně když to píši, jsem v 17. t.t. a prožívám nejšťastnější období svého života. Jsem šťastná, že jsem si vybrala právě Helios. Bezvadný přístup, vše řeknou narovinu, neslibují nemožné a jsou to odborníci v pravém slova smyslu. Vždy pro mě budou těmi, co mi splnili náš největší sen. Děkujeme…

Scroll to Top