Vyberte stránku


DISKUZE

Dobrý den, Po plánovaném vysazení antikoncepce přelom srpen / září 2016 jsem otěhotněla. Antikoncepci jsem brala v kuse 14 let. Polední menstruace 2.10.2016. Gynekolog potvrdil těhotenství 15.11.2016. 5tt. Týden na to, tedy včera 22.11.2016 jsem měla nahnědlý výtok, nic velkého a pak už jen doznívající špinění ještě dnes. Navštívila jsem doktora a ten viděl na ulz jen prázdný gestační váček, prý to vypadá na zamlklé těhu. Poslal mne domů s tím, že počkáme týden a případně bychom udělali revizi, předepsán Utrogestan. Po přečtení mnoha článků a diskuzí jsem se rozhodla ten samý den navštívit ještě jinou gynekologii, kde byl proveden ulz a plod byl vidět i se srdeční akcí. Prosím o názor, zda se může takto lišit diagnoza kvůli ulz zařízení. Bojím se, že u svého doktora za týden nebude opět nic vidět a požene mne na revizi i když dnes vím, že plod tam je a je v pořádku. Předem moc děkuji za odpověď.

Amálka

Dobrý den, paní Amálko,

hodně záleží na kvalitě UZ přístroje. Obyčejné levné ultrazvuky nemají dostatečně rozlišení a přiblížení a vyšetření může být zkreslené i špatným nastavením přístroje. Druhá věc je lidský faktor – praxe a erudice vyšetřujícího lékaře.

Současně je dobré, když je u ultrazvuku druhá velká obrazovka pro pacientky, na které názorně vidíte Váš nález a lékař Vám vše ukazuje, vysvětlí a nakonec předá foto plodu.

Věřil bych spíš nálezu druhého lékaře, který plod viděl, kontrolou doporučuji u něj případně na gynekologické ambulanci v místní nemocnici.

Držím palce ať to dobře dopadne!

S pozdravem a přáním hezkého dne

MUDr. Jakub Texl