Vyberte stránku

Dobrý den,
chtěla bych se prosím zeptat, jestli je každé těhotenství po IVF bráno jako rizikové. Jsem v 7tt, bez komplikací, ale cestování do práce a práce mě hrozně unavuje. Můj lékař mi ale neschopenku neschválil, prý tím těhotenství nijak nepomůžu. Všude jsem ale slyšela a čtu, že ženy po IVF jsou na PN od samého začátku i když nemají žádné problémy. Nerada bych něco podcenila kvůli práci, která v tomto případě vůbec není tak důležitá.
Děkuji,

Petra

Dobrý den, paní Petro,
těhotenství po IVF se automaticky nepovažuje za “rizikové”. Pokud nemáte potíže, je to těhotenství jako každé jiné. Pojem rizikové těhotenství se používá v souvislosti se základním onemocněním matky nebo plodu (vysoký tlak, těhotenská cukrovka, hrozící předčasný porod, atd.), i takto riziková těhotná může za určitých okolností pracovat, pokud ji práce neomezuje a nezhoršuje základní onemocnění.

Z toho vyplývá, že otázka pracovní neschopnosti s “rizikovostí” těhotenství nesouvisí. Pokud Vás práce zmáhá, není ve Vašich silách ji správně a odpovědně vykonávat, nezvládáte cesty do práce, atd. jsou v podstatě 2 možnosti – dohodnout se se zaměstnavatelem na úpravě pracovní doby, náplni práce a místu práce (např. z domova), nebo změnit registrujícího gynekologa (lékař by měl tyto Vaše obavy a nadměrnou únavu brát vážně a PN vystavit).

PN nemusí být vystavena po celou dobu těhotenství, ale jen na dobu nezbytně nutnou, I. trimestr bývá náročný (zvracení, únavnost, změny nálady,..) po 12. týdnu se stav většinou upraví a pokud se budete cítit dobře, budete se moct vrátit do zaměstnání.

S pozdravem

MUDr. Jakub Texl