Vyberte stránku


DISKUZE

Dobrý den,je mi 32 let.Už 6 let se marně pokoušíme s přítelem o dítě.Pár vyšetření máme.Genetika dopadla dobře,imuno snad také.Já mám PCO,levý vejcovod neprůchodný,pravý průchodný,na pravém byla cysta s vlasy,ponecháno jen půlka vaječníku.Léčím se na štitnou žlázu,beru Euthyrox 125.Přítel málo pohyblivé jen 13% progresivně.V září první IVF+PICSI.Odebráno 15 vajíček,z toho zůstalo jen 4 embrya.2 kvality 1D5,a 2 kvatily 2D5.První transfer bez výsledku,dostala jsem menses dřív.Ve čtvrtek byl dělaný 1 KET a já už v den KETU jsem cítila že se blíží menstruace.KET mi byl dělaný 18DC,a prý výsledky krve dobré.Avšak mám pořád takové tušení,že něco není v pořádku.Že mi byl transfer dělaný už pozdě.Ten samý pocit jsem měla i u prvního ET.Věděla jsem že menstruaci dostanu.Beru od 12tého dne utrogestan 4-4-1,od 2 dne estrimax 1-1-1,predison 1-0-0,anopyrin 1-0-0.Chtěla bych se zeptat kde může být chyba.Ještě máme poslední 2 embrya spolu,tak nechci dělat něco zbytečně.Kde může být příčina,že 18 den Mám už premenstruační syndrom.Děkuji s pozdravem Dana

Dana

Dobrý den, paní Dano,
záleží, jak máte normálně dlouhý cyklus. Pokud je kratší, což u PCO většinou nebývá, pak je třeba naplánovat i transfer dřív. Po dalších menses doporučuji kontrolu na UZ cca 10. den cyklu a dále sledovat růst sliznice a eventuálně i přítomnost folikulu. Medikace podavaná k transferu mi připadá zbytečně agresivní. Dle našeho názoru postačí při ideálních podmínkách jen Utrogestan 2.0.2 a nic víc. Euthyrox pochopitelně užívat nadále, ten nevysazovat.

Velmi záleží na kvalitě transferovaných embryí a na kvalitě práce embryologické laboratoře. Tím se velmi liší i úspěšnost transferů v jednotlivých centrech asistované reprodukce.

Doporučuji zkusit provést transfer zbývajících embryí (samozřejmě postupně po jednom) v přirozeném cyklu bez použití estrogenů a dalších léků.

S pozdravem a přáním hezkého dne

MUDr. Jakub Texl