Vyberte stránku


DISKUZE

Dobrý den, je mi 31 let a mám za sebou 2x zamlklý a 2x spontánní potrat hned v začátku těhotenství (žádné embryo nikdy nemělo srdeční akci). Mám za sebou řadu vyšetření (imunulogie, hormonální profil, genetika, trombofilní mutace atd., všechno v pořádku). Manžel má teratozoospermii (podíl normálních norem jednou 2,1 %, podruhé 1,9 %). Deformace hlavičky 90 %, index teratozoospermie 1,3. Myslíte si, že by to mohlo být příčinou mých potratů? Ale deformovaná spermie přece není schopna oplodnit vajíčko? (nebo jsem si to aspoň vždy myslela). Co byste nám navrhovali? Zvažujeme ivf, protože potraty jsou pro mě psychicky velmi náročné a nic podobného již nechci podstupovat. Děkuji a hezký den.

Simona

Dobrý den, paní Simono,

doporučuji ještě doplnit test fragmentace DNA spermií. Je to parametr nezávislý na výsledcích spermiogramu, ale velké procento fragmentovaných spermií může mít vliv právě na potraty.

Při IVF lze provést také genetické vyšetření embryí – PGS, které může pomoci vyloučit geneticky chybná embrya a tím snížit možnost, že by se situace opakovala. Důvodem totiž bývá až v 80% genetická chyba u embryí. A ty vznikají i pokud mají oba partneři genetické vyšetření v pořádku.

Pokud byste měli zájem o nezávaznou a bezplatnou konzultaci a doplnění vyšetření včetně interpretace výsledků a doporučení, pak se stačí objednat u našich IVF koordinátorek na tel. 549523258.

S pozdravem

prim. MUDr. Pavel Texl