Vyberte stránku

Dobrý den,
Moc Vás prosím o názor lékaře a radu.

Jsem momentálně ve 21tt. Těhotenství je z umělého oplodnění. Řešili jsme důvod nynější neplodnosti partnera (31 let, přičemž spolu již máme syna skoro 4 roky z přirozeného početí) a důvodem by mohla být neléčená chlamydiová infekce tam jsem i já požádala svou gynekoložku o provedení testů na zjištění chlamydií a bohužel jsou pozitivní.
Netušíme jak dlouho už tuhle infekci můžeme mít a partner už se léčí antibiotiky.
Mně moje gynekoložka řekla, že se to v těhotenství ještě neřešila a že by mě nyní v těhotenství neléčila.

Jaký je, prosím, Váš názor?

Momentálně jsem na začátku 21tt a popravdě jsem z toho zoufalá a mám velký strach o miminko, z předčasného porodu a abych své dítě při porodu nekazila a nezpůsobila mu tím zdravotní problémy 😢

Děkuji za odpověď
S pozdravem

Andrea

Dobrý den, paní Andreo,
chlamydiová infekce většinou probíhá chronicky a nejlépe je možné se orientovat podle hladin sérových protilátek. Pokud jsou zjištěny pozitivní pouze hladiny IgG, léčba není nutná. Pokud i IgA, pak doporučujeme léčbu obou partnerů pouze před plánovaným otěhotněním nebo KET. 

Pokud i IgM, jedná se o akutní infekci. Pak záleží na hladině – titru, jestli roste nebo klesá v čase a jaký je stav u partnera. Pak lze doplnit vyšetření aktivity detekcí virové DNA nebo RNA. Léčbu  bych zahájil v graviditě pokud jsou manifestní obtíže (zánět v oblasti genitálií, oka nebo plic), nebo jsou titry velmi vysoké. Léčí se Amoxicilinem nebo makrolidy. Novorozence je třeba vyšetřit a sledovat. 

S pozdravem

 
MUDr. Jakub Texl