Vyberte stránku

Prodloužená kultivace embryí

Proč děláme vždy prodlouženou kultivaci embryí

Naší snahou je, aby pacientka otěhotněla. Děláme pro to vše. Zavádíme embrya v co nejvyšší kvalitěv takovém vývojovém stádiu, ve kterém se zavádět mají.

Prodloužená kultivace by se vlastně měla jmenovat standardní. V přirozeném cyklu se totiž embryo do dělohy dostane nejdříve 5. den vývoje. Předtím se nachází ve vejcovodech.

Transferem 5. nebo 6. den vytváříme příznivější předpoklady pro přichycení a proniknutí embrya do děložní sliznice.

Předčasné zavedení embrya do dělohy ve stádiu rýhování může vyústit v buněčný stres, který má za následek poškození vývoje a ztrátu životaschopnosti embrya.

Mladší než 5denní embryo do dělohy nepatří

Během cesty vajíčka/embrya směrem k děloze se mění zdroje energie, typy aminokyselin i koncentrace kyslíku. To vše má na životaschopnost embrya vliv. Proto se také média, ve kterých se embrya kultivují, označují jako sekvenční. Embrya v různých fázích vývoje potřebují pro svůj správný vývoj a růst různé podmínky.

Do dělohy se embryo přirozeně dostává 5. den vývoje. Proto se prodlouženou kultivací a zavedením embrya 5. den snažíme napodobit přirozené podmínky, které jsou v ženském těle a zvýšit tak šanci na implantaci embrya.

Pokud má embryologická laboratoř dobré vybavení a stojí si za kvalitou své kultivace, nemůže nikdy říci, že má např. stejnou úspěšnost s transfery třídenních embryí a blastocyst.

Není pravda, že dvou nebo třídennímu embryu je lépe v děloze než v kultivační misce. Embryo do dělohy v této fázi vývoje rozhodně nepatří, fyziologicky se nachází stále ve vejcovodu.

Přirozený výběr

Dalším důležitým faktorem je přirozená selekce embryí během prodloužené kultivace. U mnoha žen dojde k oplození vajíčka, ale embryo se přestane vyvíjet daleko dříve, než by vůbec došlo k implantaci a těhotenství mohlo být zachyceno těhotenským testem.

V průměru asi 30 % embryí, která se správně vyvíjí 3. den, by se transferovalo zbytečně, protože z nich nevzniknou kvalitní blastocysty.

Nechceme pacientky zbytečně vystavovat planým nadějím a nechat je platit za transfery embryí předurčených k nezdaru.

Proto vždy provádíme prodlouženou kultivaci, abychom:

1/ zhodnotili kvalitu a správný vývoj embryí

2/ zaváděli embryo do dělohy v době, kdy tam skutečně patří

Graf: Porovnání oplození vajíček a dalšího vývoje embryí u pacientek mladších a starších. Je zřejmé, že v průměru více než 30 % embryí, která se správně vyvíjí 3. den, by se transferovala zbytečně, jelikož z nich nevzniknou kvalitní embrya (blastocysty). Z grafu je také patrné, že přestože spousta embryí doroste do stádia blastocysty, nejsou tato embrya kvalitní a vhodná k použití (ET, mražení, PGD/PGS vyšetření). Průměrně více než 30 % blastocyst nemá dostatečnou kvalitu.

Pokud byste měli zájem o další informace, objednejte se zdarma na nezávaznou konzultaci s IVF odborníkem na 549 523 258, e-mailem na koordinatorka@sanatoriumhelios.cz, nebo pomocí kontaktního formuláře. Rádi se s vámi sejdeme.

Výsledky za rok 2016

KONTAKTUJTE NÁS