Dobrý den,

je mi 34 let, jsem zdravá, mám ale nižší hladinu AMH (2 roky zpátky byla 1,79). Manžel má oligospermií. Jinak je také zdravý, nekouří, nepije, není obézní, má ale sedavý způsob zaměstnání. Nikdy jsem nebyla těhotná. Manžel nemá nikdy neměl dětí. Měli jsme už všechna vyšetření za sebou (imunologii podrobnou, genetiku, hormony, štítnou žlázu atd., to co se doporučuje v Diskuzi na vašich stránkách) a je všechno v pořádku.

První krátký protokol proběhl v červenci 2019 a byly tam pouze 2 folikuly, 1 embryo, které se neuchytilo. Druhý pokus: zoladex, pergoveris (300 IU), ovitrelle. Z kontrol pouze UZ. Folikuly rostly pomalu, ale v den odběru jsme měli 10 vajíček a nakonec 2 embrya, která se bohužel neuchytila. V červenci 2021 jsme měli třetí pokus v naději, že výsledek bude aspoň přibližně stejný. Protokol byl stejný, všechno probíhalo stejným způsobem, ale ve výsledku pouze 3 velké folikuly, z toho pouze 2 vajíčka. Pouze 1 zralé a bohužel na 2. den už nemělo známky životaschopnosti. Jeden z lékařů kliniky během UZ říkal, že každý pokus je jiný a že výsledek v počtu zralých oocytů se může lišit až o 30 %. Ale náš výsledek je katastrofální. Když přemýšlím o tom, co mohlo mít za následek tak špatné výsledky, tak tentokrát jsem podstoupila očkování proti COVIDu-19 (2. dávka) v podstatě v stejný den, kdy byl aplikován Zoladex, 4 měsíce jsem před tímto pokusem chodila na fyzioterapii, která byla nasměřována na úspěšné otěhotnění, 6 měsíců chodím na čínskou medicínu. Do toho chodím i k psychologovi, abych minimizovala vliv psychiky. Když jsem teď měla předoperační vyšetření, tak v krvi jsem měla méně NEU, více než v normě BAS a LYM. Jinak ta krev byla v pořádku. Nevím, jestli to je normální nebo ne, ale všimla jsem si, že když zahajuji dlouhý protokol, tak špiním velice dlouho, v podstatě 2 týdny. Z dalších věcí, které o sobě znám, ale doktor říkal, že to nehraje roli nebo nejsou o tom údaje v literatuře, že mám nějaké problémy s oxaláty. Ale nejsem kvůli tomu sledována a moči to při běžném vyšetření nevidí. Mám problém s mléčnými výrobky a vápník jinak speciálně nenahrazuji (což může souviset i s oxaláty). Mám velice studené ruce a nohy a je mi často zima (na to mi pomáhá konzumace laminarií, jinak jsou hormony štítné žlázy jsou vždy v pořádku). Ale až jsem začala chodit na tu čínskou medicínu, tak mi se ta zimomřivost spravila. Teď už více než půlroku nemám.

Chtěla bych se proto zeptat na Váš názor: 1) S čím by mohl souviset neúspěch toho třetího pokusu, když ten druhý nebyl až tak špatný? 2) Nemohl by neúspěch souviset s tím, že mám problém s oxaláty a že nekonzumují mléčné výrobky? 3) Má se s tím IVF pokračovat, nebo ten neúspěšný třetí pokus už toho hodně říká? 4) Předpokládám, že krátké protokoly už mi v žádném centru dělat nebudou kvůli malému zisku vajíček a zůstává naděje, že se podaří dlouhý protokol. Kolik protokolu bych mohla podstoupit, aby to bylo pro mé zdraví bezpečné?

Kateřina

Dobrý den, paní Kateřino,

vzhledem k normální hladině AMH Vám doporučuji pouze krátký protokol. Dlouhý protokol je vhodný u pacientek s vysokým rizikem OHSS, s velkou odpovědí na stimulační léky a s vysokým LH.  Pro málo reagující pacienty, jako jste Vy,  je vhodný jen krátký protokol. Přes Vaše zdání, že dlouhý cyklus byl lepší, pokládám tento postup za nevhodný. 

Během stimulace musíte kontrolovat nejen UTZ velikost folikulů, ale i hladiny FSH, LH, E2. Jen tak docílíte optimálního průběhu stimulace. Depotní (Zoladex) výrazně sníží hladinu LH i FSH, a zvyšuje se spotřeba stimulačních léků. Nízká hladina LH negativně ovlivní kvalitu oocytů. 

S IVF určitě pokračujte, radím krátkým protokolem, a spíš si najděte jiné centrum. 

ZP vám hradí 4 IVF cykly, ale celkově počet cyklů není omezen. Doporučuji mezi cykly 3 měsíce pauzu a tak 3 cykly za rok. 

Pokud máte zájem, vezměte všechna dosud provedená vyšetření a objednejte  se do mé ambulance.  Bývá mnoho věcí, které jsou špatně interpretované a bývá i co ještě zkontrolovat. Ze slov „dobrý spermiogram“, „hodnoty v normě“… se nedá mnohdy udělat správný závěr. 

S pozdravem

Sanatorium Helios CZ

prim. MUDr. Pavel Texl

vedoucí lékař a ředitel sanatoria

Scroll to Top