Vyberte stránku

Dobrý den,
dovolila bych se na Vás obrátit s otázkami. Jsem po prvním IVF, ze kterého jsme měli tři 5denní embrya. Jedno mi bylo transferováno hned po stimulaci, bez úspěchu, druhé pak v rámci KET s podporou hormonů o dva měsíce později, opět bez úspěchu.
Manžel má azoospermii, ale z operace TESE máme zamražené jeho spermie. Je přenašečem cystické fibrózy. Já, 36 let, v pořádku, pouze mírně snížená funkce štítné žlázy, beru euthyrox (5tablet/týden) a jsem pod pravidelným dohledem endokrinoložky.
Nyní se chystám podstoupit KET s posledním zamraženým embyem, v mém CARu jsem si prosadila transfer v přirozeném cyklu. Mám zkontrolován hormonální profil a ovulace je v pořádku, pouze mám delší menstruační cykly (35 dní).
Ráda bych si nechala poslední zamražené embryo geneticky vyšetřit, proto se chci zeptat, zda je možné po rozmražení embryo geneticky vyšetřit? V mém CARu mi sdělili, že při prvním cyklu IVF se embrya geneticky nevyšetřují.
Ještě bych se Vás chtěla zeptat, zda je možné využít dárcovské vajíčko, spojit je s manželovou spermií a to pak podrobit genetickému vyšetření?
Mnohokrát děkuji za odpovědi!

Jiřina

Dobrý den, paní Jiřino,
v případě, kdy se použijí spermie po TESE, je indikováno PGT vyšetření, tedy i v prvním cyklu a u většiny zdravotních pojišťoven by toto vyšetření bylo hrazeno. To je ale třeba řešit dopředu a vzhledem k tomu, že máte cyklus již vyúčtován, pokud máte za sebou 2 transfery, pak to již zpětně nelze. Záleží také, zda má centrum, kde se léčíte, 
Pokud byste chtěla vyšetřit poslední embryo, teoreticky je to možné, ale velmi záleží na jeho stádiu a kvalitě po rozmražení. Navíc byste toto vyšetření musela uhradit v plné výši, což je otázka asi 40 tis. Kč. Výsledek vyšetření Vám řekne “jen”, zda je embryo vhodné nebo nevhodné k transferu – tedy ušetřila byste jeden transfer v případě, kdy by bylo geneticky chybné. PGT vyšetření má samozřejmě smysl, ale spíše v případě, kdy je embryí více, aby se snížil počet transferů (aby se netransferovalo embryo geneticky chybné, které by se dál nevyvíjelo), nebo v situaci, kdy se např. partneři rozhodují, zda použít spermie dárce, vajíčka dárkyně, protože jejich embrya jsou opakovaně geneticky chybná.
Já bych na Vašem místě podstoupila ještě poslední transfer a v případě neúspěchu požadovala PGT vyšetření v dalším cyklu s úhradou ZP.
Cyklus s darovanými vajíčky jistě možný je, ale pokud jsou spermie získávány po TESE, je pravděpodobnější, že bude chyba ve spermiích a použití dárce spermií (5000 Kč) je výrazně levnější než použití vajíček (100 tis. Kč).
Nevím, kolik jste měla vajíček, jak probíhala stimulace, jaká všechna vyšetření máte provedena, to jsu všechno faktory, které mohou ovlivnit výsledek.

S pozdravem

 
prim. MUDr. Pavel Texl
RNDr. Kateřina Wagnerová
 
 
 
 

Dobrý den, 

velice Vám děkuji za podrobnou a velmi přínosnou odpověď.
 
Budu postupovat dle Vašeho návrhu a v dalším cyklu požádám o genetické vyšetření embryí. Tuto možnost mi v prvním cyklu totiž můj CAR vůbec nenabídl, byla jsem informována, že genetické vyšetření je možné až v druhém cyklu IVF, což mě mrzí, protože odebraných vajíček jsem měla 8, po pěti dnech kultivace přežily tři údajně velmi dobré kvality…
 
Dokonce přemýšlím o změně CAR, přístup Sanatoria Helios je mi velice sympatický, ale jsem z Prahy a tak by pro mne dojíždění do Brna bylo problematické. Nicméně se zkusím zeptat, zda v Praze nemáte nějaké spřátelené centrum, které byste mi mohla doporučit?
 
Mnohokrát Vám děkuji a příjemný den!

Jiřina

Dobrý den, paní Jiřino,
jinou radu než nabídnou nezávaznou a bezplatnou konzultaci u nás v Brně a následnou léčbu Vám, bohužel, nabídnou nemůžu. Naše další centra, která pracují ve stejném režimu, jsou jen na Slovensku. Naše postupy jsou v mnohém unikátní, což nás řadí mezi nejúspěšnější IVF centra a světě. Většina našich pacientů většinou pochopí, že vzdálenost do centra není tím nejdůležitějším faktorem, podle kterého se mají rozhodovat. Jezdí k nám pacienti až z Austrálie nebo USA, z Prahy se to dá určitě zvládnout 🙂

S pozdravem

 

 
prim. MUDr. Pavel Texl
RNDr. Kateřina Wagnerová